Четвер, 18.04.2024, 05:09

Чорнобаївщина туристична

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 26
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Народний музей історії села Крутьки

Зал №1
Від найдавніших  часів до 1900 року.
В нашій місцевості жили  люди  надзвичайно  давно.Про  це  свідчать  речі  і  знаряддя  праці    з  кістки  і  каменю: ручні  рубила, скребачки, виготовлені  з  каменю,  кам’яні сокири, зернотертки, проколки  з кістки, залишки  кісток  мамонта, ножі, зуби тварин. Це понад 12 тисяч років тому. З винайденням  лука і  стріли ( з каменю, міді,бронзи  та  заліза)  полювання  людей  було  більш вдалим  і  лук  став  надійною зброєю аж до середньовіччя.
В центрі залу інтерєр селянськоі хати з необхідним для селянина обладнанням та речами. 
Піч, лежанка, піл (для відпочинку), над полом жертка з одягом. На покуті розміщені релігійні культові речі: на "божнеці" ікони, перед ними лампада, релігійне письмо, ікони прикрашені рушниками з вишивкою старого зразка.
Хатні речі: скриня, посуд гончарний: горшки, глечики, макітри, миски, тикви (для води), з дерева ночви, жлукто, мірка, сільнички, салотовки, діжа хлібна, лопата хлібна, ступа, гребінки, прядки з куделею.
Перша машинка швейна, що появилася в селі, самовар.
З появою і використанням заліза значно покращилась якість знарядь праці та зброя. Для обробітку землі використовувалися залізні рала, наральники, оковки деревяних лопат, мотики, борони із залізними зубками, граблі, сокири. Зброя: наконечники списівбойові і гарпунні (для полювання) мечі, шаблі, ятагани, шпага, гарматні ядра.

ЗАЛ №2
Від 1900 року по 1941 рік.
В цьому залі музею матеріали розповідають про боротьбу за всановлення радянськоі влади на селі.
В Крутьках народився Бешовець Омелян Єрмолайович, який служив на крейсері "Аврора" і приймав активну участь в революційних подіях жовтня 1917 року. Штурмував Зимовий палац, потім пройшов бойовий шлях громадськоі війни на бронепоізді та броньованому буксирі на Волзі.
Привертають увагу перші радянські газети "Вісті" 1920 року, "Комунал" 1919 року, та газети 1926, 1930-1939 років.
Створення комуни "Спільна праця " в 1924 році, пізніше перейменовану на "Жовтневий Промінь”, було зародком соціалістичного пособу с\г виробництва. Населення комунарів одержало назву села Жовтневий Промінь з 1926 року.
В 1929 році створено товариство по спільному обробітку землі в Крутьках, яке в 1929 році реорганізуване в колгосп "Трудова нива". Першим головою колгоспу став Гаращенко П.Д. Першим трактористом - Щепак Сергій Данилович. 16 червня 1935 року було прийнято перший статут колгоспу "Трудова  нива”.

ЗАЛ № 3
Крутьківці у Великій Вітчизняній війні
Крутьки з 19 вересня 1941 року по 23 вересня 1943 року були в тимчасовій окупаціі. Грабежі, вивезення молоді на фашистську каторгу розстріл 23 крутьківців фашистами в Золотоноші та Ірклієві.
Наш земляк Палаш Михайло Васильович – командир зводу підривників партизанськоі бригади Гудкова в Білорусіі разом з бійцями зводу пустив під укіс 9 фашиських ешалонів з бойовою технікою та солдатами і офіцерами, зірвав 7 мостів.
В битві за ріку Дністер відзначився Устименко Степан Якович. За самопожертву, відвагу і героізм 26 квітня 1944 року Степану Яковичу Устименку Указом Президіі Верховноі Ради СРСР присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
159 крутьківців з 326 фронтовиків віддали своє життя за незалежність рідної України. В їх числі 20 квітня 1945 року загинув С.Я. Устименко і похований в  м. Ландсберг.
Славні справи крутьківців показані в 16 книгах Пам'яті учасників бойових дій, документах, фотографіях, бойових речах.
Окремо показано зразки бойової зброі. Планшет участі крутьківців у боях у Афганістану: Щепак В.М., Лось Ю.М., Гладун В.О., Черненко В.І., Черненко А.І.
Зразки листування фронтовиків – крутьківців. 

ЗАЛ № 4
1945 рік - до наших днів.
Матеріали залу дають можливість ознайомитися з відбудовою села, колгоспу, будівництвом жител селян та піднесенням трудової активності з поверненням фронтовиків до мирного трудового життя.
22 липня 1945 року рішенням Іркліівського райаиконкому колгосп "Трудова нива" було переіменовано і названо іменем Героя Радянського Союзу С.Я.Устименка.
В 1958 році до складу колгоспу імені С.Я. Устименка війшли села Чехівка, Жовтневий Промінь. А в складі колгоспу Чехівки входили с.Дубинка і с.Червне (Панське).  Колгосп імені С.Я. Устименка обєднав землі Чехівки, Дубинки, Червоного і Жовтневого Променя.
Досить широко показано розвиток освіти.
Виставка муляжів с.г. культур
Окремим відділом показано знатних людей села; генералів, полковників, майстрів виробництва, культури, письменників вчених.
Зібрано і виставлено монети країн світу та паперові знаки і монети СРСР.